plenerowe

Nowa plenerowa wystawa Kresowa

Profesorowie lwowscy. Zbrodnia nieosądzonaWystawa „Profesorowie lwowscy. Zbrodnia nieosądzona” prezentuje historię poszukiwań 22 profesorów i docentów lwowskich aresztowanych na początku okupacji niemieckiej, w których ogromną rolę odegrała Karolina Lanckorońska, ostatnia przedstawicielka rodu. Ekspozycja powstała ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, Państwowej Akademii Umiejętności, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Jana Longchamps de Berier, Rafała Kalinowskiego i zbiorów prywatnych. Autor scenariusza: Barbara Oratowska.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Historia mordu na profesorach lwowskich:

4 lipca 1941 r. Niemcy rozstrzelali na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie 22 profesorów lwowskich uczelni, członków ich rodzin oraz osoby, które przebywały z nimi w chwili aresztowania. Wśród 40 ofiar nazistowskiej zbrodni byli m.in. Antoni Cieszyński, Władysław Dobrzaniecki, Jan Grek, Jerzy Grzędzielski, Edward Hamerski, Henryk Hilarowicz, Włodzimierz Krukowski, Roman Longchamps de Berier, Antoni Łomnicki, Witold Nowicki, Stanisław Progulski, Roman Rencki, Włodzimierz Sieradzki, Adam Sołowij, Włodzimierz Stożek, Kazimierz Vetulani, Kasper Weigel, Roman Witkiewicz oraz Tadeusz Boy-Żeleński.

Późnym wieczorem 3 lipca 1941 r. SS, Gestapo i Żandarmeria Polowa wtargnęły do domów polskich profesorów we Lwowie. Aresztowani naukowcy byli pracownikami trzech lwowskich uczelni: Uniwersytetu Jana Kazimierza, Politechniki Lwowskiej oraz Akademii Medycyny Weterynaryjnej. 4 lipca 1941 r. we wczesnych godzinach rannych przetransportowano ich na miejsce kaźni, którym okazały się Wzgórza Wuleckie. Polaków rozstrzeliwał specjalny oddział Einsatzkommando. Egzekucję nadzorował SS-Brigadefuehrer, Eberhard Schoengarth. W październiku 1943 r. ich zwłoki zostały odkopane, a następnie spalone w pobliskim Lesie Krzywczyckim, przez co ślady zbrodni uległy zatarciu. Sprawców zbrodni dokonanej przez Niemców w lipcu 1941 r. na przedstawicielach polskiej elity intelektualnej we Lwowie nie udało się osądzić, choć kwestia wspomnianego mordu była m.in. przedmiotem obrad Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w 1946 r. w Norymberdze. W 2011 r. we Lwowie na Wzgórzach Wuleckich odsłonięty został pomnik profesorów lwowskich uczelni zamordowanych w 1941 r. przez Niemców.

Piesza wycieczka „Śladami II wojny światowej w Przemyślu”

Widok na Wyb. J. Piłsudskiego. Na kamienicach portrety Mołotowa, Stalina i Woroszyłowa12 września 2021 r. odbyła się wycieczka piesza „Śladami II wojny światowej w Przemyślu”.

Uczestnicy spotkali się pod Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej pl. Berka Joselewicza 1 o godz. 10:00, skąd wyruszyli trasą: Dworzec Główny PKP > ul. Mickiewicza > ul. Dworskiego > ul. Słowackiego > Plac Niepodległości > Rynek > Most na Sanie > Pl. Konstytucji 3 Maja > Schron „Linii Mołotowa” koło hotelu Accademia > ul. Jagiellońska.

A jak było mogą Państwo obejrzeć w naszej fotogalerii z wycieczki oraz na filmie przygotowanym przez Grzegorza Gajdzika.

I Wyprawa rowerowa sezonu 2021

Krzywcza

Z przykrością informujemy, że z przyczyn niezależnych od Muzeum, zmuszeni jesteśmy zmienić trasę wyprawy rowerowej. 

Nowa trasa rozpocznie się pod Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej i będzie przebiegać przez: Łętownię -> Bełwin -> Średnią -> Krzywczę -> Chyrzynę -> Kupną -> Chołowice -> Mielnów -> Krasice -> Śliwnicę -> Krasiczyn -> Dybawkę -> Prałkowce -> Przemyśl.

Całkowita długość trasy wyniesie około 52 km. Startujemy o godzinie 9.00.   

Uczestnicy biorą udział w wyprawie na własne ryzyko i odpowiadają za siebie, rower i sprzęt rowerowy w 100 %. Muzeum, jako organizator wyprawy rowerowej ma prawo do zmiany trasy wycieczki lub przesunięcia jej terminu ze względu na pogorszenie pogody.

 

Nowy mural przy przemyskim Muzeum

Mural na przemyskiej kamienicy, przy Placu Rybim.W 2019 roku w ramach propagowania wiedzy o historii naszego miasta i regionu przemyskiego, mając również na uwadze dbałość o otoczenie w którym żyjemy Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy współpracy z przemyskim Urzędem Miejskim, ogłosiło konkurs plastyczny na projekt muralu, pod nazwą „Przekraczając mury. Sztuka wychodzi na miasto”.

Główną nagrodę zdobyła praca pod tytułem "Powrót" autorstwa Izabeli Kartasińskiej.

Miło nam ogłosić, że projekt został zrealizowany dzięki inicjatywie Pawła Szynala, przez wspaniałe dziewczyny z Pracowni Artystycznej Ceramiczny Lis: Martę Katyńską, Katarzynę Grabkę, przy niezastąpionym udziale Weroniki Nalepy i Przemka Nicewicza. Realizację projektu sfinansowała firma Infores.

Mural wykonany został na elewacji kamienicy Rybi Plac 2, po wcześniejszym jej wyremontowaniu. Wszystko za zgodą Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Wspólnoty Mieszkaniowej Rybi Plac 2. Dziękujemy, że dzięki Wam nasze miasto zyskuje nowy blask.

Ku Nowoczesności! Kresy Niepodległe 1919-1939 - nowa wystawa plenerowa

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Dom Spotkań z Historią w Warszawie prezentują nową wystawę plenerową "Ku Nowoczesności! Kresy Niepodległe 1919-1939″.

Plaże wzorowane na Riwierze Francuskiej, polskie zagłębie naftowe, najnowocześniejsze wysokogórskie obserwatorium astronomiczne w Europie czy wyścigi „formuły 1” we Lwowie. Ten nieoczywisty, czasem zaskakujący obraz ziem wschodnich II Rzeczypospolitej zobaczyć można na wystawie plenerowej „Ku nowoczesności. Kresy niepodległe 1919–1939”.

Wystawa poświęcona jest niemal nieobecnym w powszechnej świadomości, wybranym dokonaniom gospodarczym i cywilizacyjnym związanym z odbudową i modernizacją ziem wschodnich II RP. Ekspozycja składa się z siedmiu tematycznych wątków. Każdy z nich opowiada o wybranym aspekcie modernizacji Kresów: od odbudowy po zniszczeniach w latach 1914–1920 i modernistycznej architektury lat 30., przez inwestycje i zakłady przemysłowe (największa polska rafineria w Drohobyczu, Państwowe Kamieniołomy w Janowej Dolinie), znane firmy i marki, (m.in. kultowe radioodbiorniki Elektrit czy luksusowe trunki od Baczewskich).

Zapraszamy również do odwiedzenia strony www Domu Spotkań z Historią: DSH - wystawa Ku Nowoczesności

#Muzea_MKDNiS

Ludzie polskiej kultury

Zapraszamy do oglądania wystawy plenerowej "Ludzie polskiej kultury" przygotowanej przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Wystawa „Ludzie Polskiej Kultury” przedstawia kilkanaście wybranych, sylwetek znanych twórców i artystów żyjących w XIX i na początku XX wieku.

Ich twórczość miała i ma nadal głębokie znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, a w wielu przypadkach zyskała szeroki rozgłos na świecie.

Wystawa prezentuje słynne postacie: Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszkę, Henryka Siemiradzkiego, Henryka Sienkiewicza, rodzeństwo Reszke - Jana, Edwarda i Józefinę, Helenę Modrzejewską, Ignacego Paderewskiego, Jana Matejkę, Josepha Conrada, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Adama Chmielowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Karola Szymanowskiego, Stefana Żeromskiego i Polę Negri.

Wystawa przedstawia różnorodność postaci - zatem i świętego, i hedonistę, światowej sławy kompozytorów i pianistów, literatów - od najwybitniejszego na świecie brytyjskiego marynisty po autora powieści, z których każda jest właściwie gotowym scenariuszem filmowym. Są też nobliści oraz aktorzy sceny i filmu, śpiewacy operowi, malarze, których dzieła po dziś dzień potrafią nie tylko budzić podziw, ale i inspirować.

Zwiedzający wystawę ma okazję znaleźć informacje dotyczące zarówno głęboko patriotycznych postaw jak i skandalizujących romansów, ponieważ ekspozycja przybliża słynne postacie wielopłaszczyznowo - nie tylko przez pryzmat ich twórczości, ale także w świetle epizodów z ich barwnego życia.

https://muzeum.wieliczka.pl/.../wystawa-ludzie-polskiej...

II Wyprawa Rowerowa - wrzesień 2020

13 września 2020 roku odbyła się II Wyprawa Rowerowa 2020. Wyprawa została zorganizowana przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Przemyską Grupę rowerową w 81 rocznicę bitwy pod Krzywczą.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ( w wyjeździe brało odział około 50 uczestników). 

Na obrzeżach Przemyśla drzemie niesamowita historia zapisana w pozostałościach powojennej nawałnicy, która dziś przypomina o sobie licznymi pamiątkami i ciekawymi opowieściami.

Przejeżdżaliśmy trasą:

Przemyśl – Krasiczyn – Chyrzyna – Krzywcza – Wapowce – Przemyśl, ok. 55 km.

 

 

 

I Wyprawa Rowerowa 2020

W niedzielę 26 lipca 2020 roku odbyła się przesunięta z 12 lipca I Wyprawa Rowerowa 2020 roku - dzięki niej miłośnicy jednośladów mogli wyrwać się z miasta i poznać historię i walory przyrodnicze okolicznych miejscowości. 

W kameralnej grupie przejechaliśmy trasą: Przemyśl – Medyka – Leszno – Stubno – Chotyniec – Nakło – Starzawa – Niziny – Przemyśl.

Trasa przejazdu liczyła ok. 80 kilometrów.

 

Wyprawa Rowerowa kwiecień 2019 - odwołana!

Z przykrością informujemy, że planowana na najbliższą niedzielę wyprawa rowerowa nie odbędzie się z przyczyn niezależnych od organizatora.

Wyprawa Rowerowa kwiecień 2019 - to propozycja dla miłośników jednośladów. Muzeum przygotowało dla Was przygodę na "dwóch kółkach". Wyrwiecie się z miasta i poznacie jego historię z czasów II wojny światowej.

Na obrzeżach dzisiejszego miasta drzemie niesamowita historia zapisana w pozostałościach wojennej nawałnicy, która dziś przypomina o sobie licznymi pamiątkami i ciekawymi opowieściami.

Plan wyprawy rowerowej:
14.04.2019 r. (niedziela)
10:15 spotykamy się na Placu Berka Joselewicza - parkujemy swoje rowery
10:30 wyruszamy na trasę: Przemyśl – Krasice – Mielnów – Wapowce – Przemyśl, w sumie ok. 45 km

Zabierzcie ze sobą: odzież dostosowaną do warunków atmosferycznych, napoje i dobry humor!

Uczestnicy biorą udział w wyprawie na własne ryzyko i odpowiadają za siebie, rower i sprzęt rowerowy w 100 %.

Muzeum, jako organizator wyprawy rowerowej ma prawo do zmiany trasy wycieczki w dniu wyprawy lub przesunięcia jej terminu ze względu na pogorszenie pogody.

Udział w wyprawie jest bezpłatny!

III Wyprawa Rowerowa "Sto kilometrów na 100. lecie odzyskania Niepodległości"

III Wyprawa Rowerowa "Sto kilometrów na 100. lecie odzyskania Niepodległości"III Wyprawa Rowerowa "Sto kilometrów na 100. lecie odzyskania Niepodległości" – była naszą październikową propozycją dla miłośników jednośladów. Podczas tej wyjątkowej przygody mogliście wyrwać się z miasta i poznać historię z czasów I i II wojny światowej. 
Na obrzeżach dzisiejszego miasta drzemie niesamowita historia zapisana w pozostałościach powojennej nawałnicy, która dziś przypomina o sobie licznymi pamiątkami i ciekawymi opowieściami. 

Trasa wiodła przez: 
Przemyśl – Starzawę – Kalników – Nienowice – Kaszyce – Rokietnicę do Przemyśla i liczyła ok.100 km.

W wyprawie uczestniczyło około 50 osób.

Imprezę współorganizowało Starostwo Powiatowe w Przemyślu