informacja

Pamięci Tadeusza Sosnowskiego

Tadeusz SosnowskiZ żalem zawiadamiamy, że dnia 10 września zmarł Tadeusz Sosnowski, członek zarządu województwa podkarpackiego w latach 2002-2006 oraz pracownik Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. 

Prywatnie kolekcjonował autografy znanych osobistości świata kultury i polityki z Polski i zagranicy. Wraz z synem Wojciechem był współautorem zorganizowanej w naszym Muzeum wystawy "Mój podpis pamiątką Ci będzie... Autografy z kolekcji Wojciecha i Tadeusza Sosnowskich".

Miał 59 lat.

XXVII Ogólnopolski Przegląd Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków Przemyśl, 2019

W roku 2019 przypada 50. lat od organizacji I Ogólnopolskiego Przeglądu Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków. I. Ogólnopolski Przegląd Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków oraz wystawa plakatu zorganizowane w 1969 roku przez Muzeum Ziemi Przemyskiej pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki były pierwszym dorocznym przeglądem połączonym z nagrodzeniem najlepszych prac. Obejmował plakaty wydane w 1968 roku. XXVI. Przegląd (jak dotąd ostatni) zorganizowany został w 2010 roku. Długa przerwa w organizacji Przeglądu wynikała ze zmiany finansowania zadań przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2019 roku Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu jest instytucją kultury współfinansowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co pozwala wpisać Przegląd ponownie do kalendarza cyklicznych imprez muzealnych. Od tego roku Przegląd organizowany będzie w cyklu trzyletnim.

Pełny regulamin konkursu dostępny jest pod poniższym linkiem.

Przekraczając mury. Sztuka wychodzi na miasto.

-

Od kilkunastu lat lista działań instytucji muzealnych zarówno o charakterze lokalnym jak i krajowym ulega systematycznemu poszerzaniu o szeroko zakrojone akcje promujące poszerzanie wiedzy o kulturze, sztuce i historii (Dni Dziedzictwa, Noce Muzeów, digitalizacja i udostępnianie zbiorów, Dni Przewodnika i tym podobne). Mimo tego w dalszym ciągu istnieje duża grupa ludzi deklarujących, iż do Muzeów nie chodzą bądź byli ostatnio w czasach szkolnych. Jako przyczyny tego stanu rzeczy podawane są różnorodne powody: zbyt wysokie ceny biletów, brak czasu, brak interesujących wizualnie informacji o wydarzeniach muzealnych czy też ogólny brak zainteresowania kulturą w każdym aspekcie.

Pragnąc dotrzeć do wyżej wspomnianych grup ludzi, w ramach nawiązywania szerokiej interakcji ze społecznością w której istniejemy, poszerzania swojej oferty wystawienniczej, popularyzacji gromadzonych zbiorów a także upowszechniania wiedzy o sztuce i historii miasta i regionu, chcemy zaprosić Państwa do uczestnictwa w konkursie pod tytułem „Przekraczając mury, sztuka wychodzi na miasto”.

Zaproponowane w tytule przekroczenie murów rozumiemy jako chęć otworzenia się (wyjścia poza chronione ściany Muzeum) i nawiązania dialogu z mieszkańcami miasta, nakłonić do refleksji na temat otoczenia w którym żyjemy i zachęcić do podjęcia próby jego polepszenia a tym samym upiększenia naszego miasta, poprzez wykonanie projektów zagospodarowania za pomocą wielkopowierzchniowych malowideł ściennych, dotychczas zaniedbanych bądź zniszczonych przez ludzi i czas elewacji budynków.

Spotkanie organizacyjne wraz z warsztatami muzealnymi, będącymi warunkiem dopuszczenia do uczestnictwa w konkursie, rozpocznie się 28 września 2019 roku w holu budynku głównego Muzeum (plac Berka Joselewicza 1) o godzinie 10.00.

Poniżej zamieszczamy pełną treść regulaminu konkursu wraz z załącznikami. Zapraszamy do udziału!

Muzeum nieczynne

W związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 sztab kryzysowy z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował o czasowym zamknięciu od 12 marca 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego.

Oznacza to zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach, zamkniecie muzeów dla zwiedzających oraz zawieszenie zajęć w placówkach szkolnictwa artystycznego wszystkich stopni.

Muzeum nieczynne

-

Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-26 grudnia 2019 oraz 1 stycznia 2020 Muzeum i jego Oddziały będą nieczynne.

Informujemy jednocześnie, że w dniu 31 grudnia 2019 roku Muzeum i jego oddziały czynne będą do godziny 12.00. 

Wyróżnienie dla Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

Statuetka "Veritas et Memoria"Miło nam poinformować, że podczas uroczystości 20-lecia istnienia Instytutu Pamięci Narodowej obchodzonych dnia 15 września 2021 roku w Muzeum-Zamku w Łańcucie, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zostało uhonorowane statuetką "Veritas et Memoria".

Wręczenie statuetki odbyło się podczas uroczystej gali którą rozpoczęła się Ogólnopolska konferencja naukowa „Arystokracja i ziemiaństwo wobec odzyskania niepodległości i budowy zrębów II Rzeczypospolitej (do 1921 r.)”.

Wręczający wyróżnienia prof. dr hab. Jan Draus ‒ członek Kolegium IPN i dr Dariusz Iwaneczko, podkreślili zaangażowanie i wkład Muzeum włożony w wieloletnią współpracę i pomoc w realizacji ustawowych zadań Instytutu Pamięci Narodowej, szczególnie w zakresie edukacji, nauki, dokumentowania i archiwizacji, upamiętniania oraz popularyzacji wiedzy historycznej, a także wspierania działań w utrwalaniu tradycji i pamięci narodowej.

Piesza wycieczka „Śladami II wojny światowej w Przemyślu”

Widok na Wyb. J. Piłsudskiego. Na kamienicach portrety Mołotowa, Stalina i Woroszyłowa12 września 2021 r. odbyła się wycieczka piesza „Śladami II wojny światowej w Przemyślu”.

Uczestnicy spotkali się pod Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej pl. Berka Joselewicza 1 o godz. 10:00, skąd wyruszyli trasą: Dworzec Główny PKP > ul. Mickiewicza > ul. Dworskiego > ul. Słowackiego > Plac Niepodległości > Rynek > Most na Sanie > Pl. Konstytucji 3 Maja > Schron „Linii Mołotowa” koło hotelu Accademia > ul. Jagiellońska.

A jak było mogą Państwo obejrzeć w naszej fotogalerii z wycieczki oraz na filmie przygotowanym przez Grzegorza Gajdzika.

Wakacyjne warsztaty muzealne

-

Zapraszamy dzieci wieku od 6 do 12 lat na warsztaty muzealne, które odbywać się będą w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, na patio, gdzie właśnie zostały zakończone prace nad muralem.

Będą to interdyscyplinarne warsztaty, podczas których dzieci:

  • Poznają dawne szlaki handlowe pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym, następnie spróbują wykonać własną mapę.
  • Na wystawie Wnętrza mieszczańskie będą poszukiwać odpowiedzi na pytanie jak dbano o higienę w XIX wieku, po czym wykonają kule musujące do kąpieli.
  • Poznają technikę Decoupage i wykonają ramkę na zdjęcia, drewnianą biżuterię oraz skrzynkę na skarby.
  • Dowiedzą się jaka jest historia przemyskiego Herbu oraz stworzą magnes w kształcie herbu miasta Przemyśl.

Oprócz tego w programie zwiedzanie wystaw muzealnych, prezentacje multimedialne i… najważniejsze! Zaproszenie dla wszystkich Rodziców na pyszną kawę do sąsiada – Kawa i Zabawa! (dla Rodziców uczestników zajęć rabat - każda kawa jedyne 5zł)

Zajęcia będą odbywać się od 16 do 28 sierpnia, w godzinach od 10.00 do 12.00, cena 7 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Wszelkie informacje pod numerami: 16 679 30 46, 604 170 802.

W tym czasie Rodzice mogą poświęcić dwie godziny na zwiedzanie muzealnych wystaw, zakupy, kawę bądź dowolnie spędzić czas wiedząc, że ich pociecha ciekawie spędza czas

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
PRACOWNICY MUZEUM HISTORII MIASTA PRZEMYŚLA

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej

-

Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu im. Ks. Bronisława Mireckiego, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Przemyskie Rodziny i Stowarzyszenia Kresowe oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu serdecznie zapraszają do udziału w uroczystościach upamiętniających NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR LUDOBÓJSTWA NACJONALISTÓW UKRAIŃSKICH NA OBYWATELACH II RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Uroczystości

Program uroczystości:

8 Lipca 2021r. (czwartek) godz.17.30 - Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (budynek główny)
Wieczornica „Pamięci Wołyńskiego Ludobójstwa”

  • otwarcie wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie” - Civitas Christiana – Oddział Zamość
  • referat mgra Artura Brożyniaka – historyka IPN w Rzeszowie
  • Kościoły na Kresach na zwrot których Polacy nadal oczekują ( wystawa fotografii)
  • piosenka i poezja kresowa, – relacje Świadków ocalałych podczas ludobójstwa

11 lipca 2021r. - (niedziela) 78.ROCZNICA „KRWAWEJ NIEDZIELI NA WOŁYNIU”

godz.8.30 Msza św. w Kościele OO. Karmelitów Bosych w Przemyślu w intencji Ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu

godz.10.00 – Uroczystość na Cmentarzu Wojskowym przy Pomniku Pamięci Ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej

godz. 12 RONDO „OFIAR WOŁYNIA” Sygnał syren alarmowych - Pamięci Ofiar zbrodni wołyńskiej, złożenie Zniczy Pamięci na Rondzie i Modlitwa w intencji Ofiar ludobójstwa.

Start Rowerowego Rajdu Pamięci Ofiar Wołynia (org. Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu im. Ks. Bronisława Mireckiego)

Uroczystości objęte są Honorowym Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie