wydarzenie muzealne

Zabierz Tatę do Muzeum

Drodzy Rodzice. Zapytani, co jest w Waszym życiu najważniejsze, prawdopodobnie wszyscy zgodnie odpowiecie, że dzieci. A tym co najważniejsze, co możecie dać swojemu dziecku jest czas.

Badania pokazują, że matki spędzają przeciętnie około 30 minut dziennie na aktywnej obecności z dzieckiem, ojcowie – około 10.

Czas to zmienić! A my Wam w tym pomożemy.

Ogłaszamy akcję:

Zabierz Tatę do Muzeum.

W każda sobotę w godz. 10.00-12.00 zapraszamy na wspólną zabawę dzieci i ojców w ramach Sobotnich warsztatów artystycznych.

To czas aktywnie spędzony z dziećmi, który pozwoli poznać ich zainteresowania, talenty, wspólnie tworzyć wyjątkowe dzieła, a przede wszystkim świetnie się bawić.

60+kultura

-

60 plusW ostatni weekend września Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej przyłącza się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „60+kultura”, skierowanej do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia.

Zachęcamy do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki skorzystaniu z oferty dostępnej w miejscu zamieszkania. Zapraszamy seniorów do skorzystania z przygotowanych przez Muzeum atrakcji:

Sobota, 28 września

9:00 – 16:00: bezpłatny wstęp do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Dzwonów i Fajek i Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

11:00: Kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Wnętrza Mieszczańskie” w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9.

12:00 : bezpłatne warsztaty artystyczne „Decoupage, jako technika ozdabiania przedmiotów”, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1.

Niedziela, 29 września

11:00 – 15:00: bezpłatny wstęp do Muzeum Dzwonów i Fajek.

12:00 – 16:00: bezpłatny wstęp do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

13:00: Kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Credo na dwa głosy”, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, budynek główny.

XXVII Ogólnopolski Przegląd Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków Przemyśl, 2019

W roku 2019 przypada 50. lat od organizacji I Ogólnopolskiego Przeglądu Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków. I. Ogólnopolski Przegląd Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków oraz wystawa plakatu zorganizowane w 1969 roku przez Muzeum Ziemi Przemyskiej pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki były pierwszym dorocznym przeglądem połączonym z nagrodzeniem najlepszych prac. Obejmował plakaty wydane w 1968 roku. XXVI. Przegląd (jak dotąd ostatni) zorganizowany został w 2010 roku. Długa przerwa w organizacji Przeglądu wynikała ze zmiany finansowania zadań przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2019 roku Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu jest instytucją kultury współfinansowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co pozwala wpisać Przegląd ponownie do kalendarza cyklicznych imprez muzealnych. Od tego roku Przegląd organizowany będzie w cyklu trzyletnim.

Pełny regulamin konkursu dostępny jest pod poniższym linkiem.

Przekraczając mury. Sztuka wychodzi na miasto.

-

Od kilkunastu lat lista działań instytucji muzealnych zarówno o charakterze lokalnym jak i krajowym ulega systematycznemu poszerzaniu o szeroko zakrojone akcje promujące poszerzanie wiedzy o kulturze, sztuce i historii (Dni Dziedzictwa, Noce Muzeów, digitalizacja i udostępnianie zbiorów, Dni Przewodnika i tym podobne). Mimo tego w dalszym ciągu istnieje duża grupa ludzi deklarujących, iż do Muzeów nie chodzą bądź byli ostatnio w czasach szkolnych. Jako przyczyny tego stanu rzeczy podawane są różnorodne powody: zbyt wysokie ceny biletów, brak czasu, brak interesujących wizualnie informacji o wydarzeniach muzealnych czy też ogólny brak zainteresowania kulturą w każdym aspekcie.

Pragnąc dotrzeć do wyżej wspomnianych grup ludzi, w ramach nawiązywania szerokiej interakcji ze społecznością w której istniejemy, poszerzania swojej oferty wystawienniczej, popularyzacji gromadzonych zbiorów a także upowszechniania wiedzy o sztuce i historii miasta i regionu, chcemy zaprosić Państwa do uczestnictwa w konkursie pod tytułem „Przekraczając mury, sztuka wychodzi na miasto”.

Zaproponowane w tytule przekroczenie murów rozumiemy jako chęć otworzenia się (wyjścia poza chronione ściany Muzeum) i nawiązania dialogu z mieszkańcami miasta, nakłonić do refleksji na temat otoczenia w którym żyjemy i zachęcić do podjęcia próby jego polepszenia a tym samym upiększenia naszego miasta, poprzez wykonanie projektów zagospodarowania za pomocą wielkopowierzchniowych malowideł ściennych, dotychczas zaniedbanych bądź zniszczonych przez ludzi i czas elewacji budynków.

Spotkanie organizacyjne wraz z warsztatami muzealnymi, będącymi warunkiem dopuszczenia do uczestnictwa w konkursie, rozpocznie się 28 września 2019 roku w holu budynku głównego Muzeum (plac Berka Joselewicza 1) o godzinie 10.00.

Poniżej zamieszczamy pełną treść regulaminu konkursu wraz z załącznikami. Zapraszamy do udziału!

Niepodległa Koncert Patriotyczny

Koncert Patriotyczny - NiepodległaW dniu 23 sierpnia 2018 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej (ul. B. Joselewicza 1) odbędzie się Koncert „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu Diakonii Muzycznej AP z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, z udziałem Ks. Abpa Adama Szala i Korpusu Oficerskiego Wojska Polskiego.

Koncert dedykowany jest Księżom, którzy jako alumni zostali zmuszeni do odbycia zasadniczej służby wojskowej w tzw. Ludowym Wojsku Polskim. Księży żołnierzy, jak i mieszkańców Przemyśla serdecznie zapraszamy do udziału niepodległościowej godzinie świadectwa.

W imieniu organizatorów
Ks. Tadeusz Biały z Diakonią Muzyczną AP

I Wyprawa Rowerowa 2020

W niedzielę 12 lipca 2020 roku odbędzie się I Wyprawa Rowerowa 2020 roku - dzięki niej miłośnicy jednośladów będą mogli wyrwać się z miasta i poznać historię okolicznych miejscowości.

Podczas Wyprawy będziemy jechać trasą: Przemyśl – Medyka – Leszno – Stubno – Chotyniec – Nakło – Niziny – Przemyśl.

Trasa przejazdu będzie liczyła ok. 70 kilometrów.

 

 

Podczas wyprawy należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz zachować 2 metrowy dystans między uczestnikami.

Zabierzcie ze sobą: napoje i dobry humor! ;)

Uczestnicy biorą udział w wyprawie na własne ryzyko i odpowiadają za siebie, rower i sprzęt rowerowy w 100%. Muzeum, jako organizator wyprawy rowerowej ma prawo do zmiany trasy wycieczki w dniu wyprawy lub przesunięcia jej terminu ze względu na pogorszenie pogody.

Udział w wyprawie jest bezpłatny!!! Nie prowadzimy zapisów, wystarczy przyjechać na miejsce zbiórki.

Zbiórka o godzinie 9.00 przy wejściu do gmachu głównego Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, plac Berka Joselewicza 1.

Wicepremier Piotr Gliński z wizytą w przemyskim Muzeum

26 czerwca 2020 roku w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyło się spotkanie wicepremiera Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego z samorządowcami i przedstawicielami instytucji kultury. 

Minister zwiedził również nowo otwartą wystawę malarstwa pod tytułem "96 x Giewont" z kolekcji Elżbieta i Andrzeja Kubasiewiczów.

Fotografie Paweł Husarz

Noc Muzeów 2020

plakatNoc Muzeów 2020 online to ogólnopolska akcja rekomendowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będąca w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem i – co najważniejsze – w pełni bezpiecznym.

Noc Muzeów po raz pierwszy odbyła się w Berlinie w 1997. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskie włączyło się do akcji w 2007 roku.

Rok 2020 ogłoszony został w Przemyślu Rokiem Henryka Jaskuły.

Noc Muzeów 2020 była poświęcona w znacznej części tej niezwykłej postaci. Z przykrością przyjęliśmy wiadomość, że Henryk Jaskuła zmarł 14 V 2020 roku w wieku 96 lat. Zabrakło kilku dni do świętowania w dniu 20 maja, 40. rocznicy zakończenia rejsu dookoła świata.

W programie były:

 • „Witaj Polsko kochana!” Henryk Jaskuła – historia samotnego rejsu dookoła świata:
  • Prezentacja multimedialna z wykorzystaniem archiwalnych zdjęć fotografa Tadeusza Budzińskiego
  • Historia przemyskiego żeglarza – artykuł na stronie www Muzeum
  • „Przez morza i oceany” - przegląd archiwalnej prasy
  • budowa modelu jachtu S/Y „Daru Przemyśla” krok po kroku - film Tomasza Króla
  • „Dar Przemyśla” zrób to sam! – bezpłatny model autorstwa Tomasza Króla do pobrania na stronie www Muzeum
 • Filmy na kanale YT oraz stronie www Muzeum:
  • „Alfred Dworski i jego kolekcja archeologiczna”
  • „Mistrz Tradycji Zenon Nadolski wytwórca bębnów z Zawadki”
  • „Nieupoważnionym wstęp …dozwolony” - co kryją muzealne magazyny.
 • Artykuły na mnzp.pl:
  • „Nietoperz – wyjątkowy ssak w zbiorach MNZP w Przemyślu”
 • Konkurs - głosowanie na najciekawszy zabytek MNZP – do wygrania książki z Wydawnictwa MNZP.

Informacje na temat oferty innych instytucji muzealnych obchodzących Noc Muzeów 2020 znaleźć można było na stronie portalu Muzealnictwo.pl.

Jubileuszowe świętowanie w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odłożone w czasie

Rok 2020 zapowiadał się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej czas jako wyjątkowy – od kwietnia do września tego roku mieliśmy świętować 110. rocznicę naszego powstania. Przygotowywaliśmy szereg spektakularnych imprez, wśród których najważniejsze były dwa przedsięwzięcia: 1. wystawa jubileuszowa „Dziedzictwo Kunstkamery. Jak Kazimierz M. Osiński tworzył muzeum. Wystawa w 110. rocznicę otwarcia pierwszej ekspozycji w Muzeum TPN w Przemyślu” oraz 2. ogólnopolska konferencja naukowa „Dziedzictwo Kunstkamery? Jak powstawały nasze muzea”. Wydarzenia te miały się odbyć w pod koniec kwietnia i w pierwszych dniach maja.

Obecnie – z wielkim żalem – z powodu epidemii, musieliśmy zwolnić tempo przygotowań do tych imprez i przenieść je na jesień i zimę tego roku. Już teraz – w imieniu Dyrektorów i pracowników – zapraszam do uczestnictwa w przyszłych uroczystościach i, aby przybliżyć nasze plany i towarzyszące im idee, proszę o przeczytanie tego tekstu traktującego o planowanej wystawie.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, powstało w 1909 roku jako Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Nauk (TPN). W tytule jubileuszowej wystawy określenie „Kunstkamera” (gabinet osobliwości; panopticum) nawiązuje do charakteru prywatnej kolekcji braci Kazimierza i Tadeusza Osińskich stanowiącej trzon najdawniejszych zbiorów Muzeum TPN-u, które po odrodzeniu się państwa polskiego, w sierpniu 1921 roku, na zjeździe muzealników w Poznaniu zmieniło nazwę na Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Prywatna kolekcja Osińskich, zawierała bardzo różnorodne eksponaty, jak typowa dawna „Kunstkamera”, w której oprócz bardzo cennych, były przedmioty o wartości czysto sentymentalnej czy też np. okazy przyrodnicze. I tak, obok wspaniałych portretów sarmackich, czy „szpilki złotej z portretem Kościuszki” oraz unikatowej gemmy bizantyńskiej w pierwotnych zbiorach przemyskiego muzeum znalazły się np. „kluczyk od zegarka Jenerała H. Dąbrowskiego”, „liście i kwiaty z pogrzebu A. Mickiewicza w Krakowie (1891)”, „grot strzały tatarskiej spod Zbaraża” i kieł mamuta. Należy dodać, że u zarania istnienia Muzeum TPN-u liczni mieszkańcy miasta, a także przedstawiciele innych miast ówczesnej Galicji – Lwowa, Żółkwi, Stanisławowa, Stryja czy Drohobycza – nieodpłatnie przekazali do muzealnych zbiorów swoje prywatne pamiątki i dzieła sztuki, dzięki czemu kolekcja znacznie się wzbogaciła. Jubileuszowa wystawa ma zaprezentować tamte pierwsze, przechowane pieczołowicie do dzisiaj w muzealnych magazynach eksponaty i oddać charakter pierwszej ekspozycji.

Muzeum powstało w czasach zaborów z inicjatywy przemyskiej inteligencji skupionej w TPN-ie, którego członkowie, a szczególnie pierwszy kustosz Muzeum, Kazimierz Osiński (1883-1956) widzieli w gromadzeniu pamiątek narodowych, dokumentów i innych przedmiotów ważny cel – podtrzymywanie tożsamości narodowej w zniewolonym kraju. Kazimierz M. Osiński był dla Muzeum postacią wyjątkową: inżynier architekt, absolwent Politechniki Lwowskiej miał szerokie zainteresowania humanistyczne i duże zdolności organizacyjne. Jedną z pierwszych patriotycznych akcji, którą przedsięwziął jako członek TPN-u i kustosz było odsłonięcie w 500. rocznicę Grunwaldu okazałego pomnika – „Tablicy Grunwaldzkiej” i zorganizowanie uroczystości skupiającej nie tylko wielotysięczną rzeszę mieszkańców Przemyśla, ale i delegacje Polaków – patriotów z Galicji i pozostałych zaborów. Osiński przez całe życie z pasją i poświęceniem gromadził, powiększał oraz – gdy była potrzeba – chronił muzealne zbiory. Od początku istnienia Muzeum walczył z trudnościami finansowymi i brakiem stałej siedziby, ale jego wielorakie starania sprawiały, że pomimo trudności instytucja trwała i rozwijała się. W czasie obu wojen Osiński służył Ojczyźnie jako żołnierz, a po wojnie ostatniej – odsunięty od pracy i oskarżony o działania przeciwko nowemu porządkowi – kilka lat spędził w więzieniu jako ofiara represji stalinowskich. Pobyt w więzieniu znacznie nadwyrężył jego zdrowie – Osiński zmarł w 1956 roku wkrótce po wyjściu na wolność.

Kolejne pokolenia muzealników kontynuowały działania Kazimierza Osińskiego. Szczególnie dynamicznie Muzeum rozwijało się od roku 2000, gdy w czasie pełnienia funkcji dyrektora przez Mariusza Olbromskiego otwarto oddziały: w 2001 roku – Muzeum Dzwonów i Fajek, w 2005 roku – Muzeum Historii Miasta Przemyśla, a w latach 2005-2009 wybudowano i zagospodarowano nowy okazały Gmach Główny ze środków pozyskanych z funduszy unijnych przy wsparciu samorządu Województwa Podkarpackiego.

Obecnie Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, od 18 grudnia 2018 roku współfinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest wiodącą placówką kulturalno-naukową w regionie, a jego mury rocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób. Muzeum organizuje corocznie blisko sto imprez: wystaw, konferencji, wykładów, promocji książek i innych.

Konferencja naukowa, którą również zmuszeni byliśmy przenieść z pierwszych dni maja na grudzień, ma dotyczyć początków polskich muzeów. Udział w niej zgłosili koledzy z blisko trzydziestu muzeów różnych typów z terenu całej Polski, z muzeów z wiekowymi tradycjami, ale też i tych krótko działających czy wręcz obecnie tworzących się… Tematy referatów dotyczą początków każdej placówki; sylwetek osób, które tworzyły muzea i muzealne kolekcje, pierwszych wydarzeń muzealnych itp. Konferencja ma swój komitet naukowy, a udział w nim potwierdzili wybitni muzealnicy i naukowcy.

Mamy również nadzieję, że po obu ważnych dla nas wydarzeniach pozostanie trwały ślad w postaci interesujących wydawnictw, które po latach będą świadectwem zarówno naszego święta, jak i naszej codziennej pracy.

Poniżej przykład krótkiej katalogowej noty do jednego z eksponatów planowanej wystawy.

Marta Trojanowska
kustosz dyplomowany MNZP

 

Szkic Tablicy Grunwaldzkiej

 

Jan Raszka (2 V 1871 – 23 XI 1945), Szkic do Tablicy Grunwaldzkiej, Przemyśl-Kraków 1910; gips, drewno, metal (uchwyty); odlew, rytowanie (relief wypukły częściowo barwiony); wym.: 53,7 cm x 47 cm; ZNr-5499; TPN-928; dar Jana Raszki z 1910 roku; od tego roku na ekspozycji muzealnej

Projekt gipsowy tak zwanej Tablicy Grunwaldzkiej, przedstawiającej scenę nadania przywilejów Przemyślowi, oraz fundację katedry przez królową Jadwigę i króla Władysława Jagiełłę, a ufundowanej przez społeczeństwo Przemyśla w 500. rocznicę Grunwaldu. Prostokątne bozzetto na podkładzie drewnianym przedstawia ahistoryczną scenę – wjazd Jadwigi i Jagiełły do Przemyśla od strony Zasania. Królów witają przedstawiciele miasta. W tle, za gotyckimi arkadami rozległy widok na średniowieczny Przemyśl. Wokół sceny – gotycyzujące obramienie. U dołu, po lewej naklejona karteczka z numerem inwentarzowym TPN.

Ważniejsza bibliografia: K. M. Osiński, Sprawozdanie Dyrekcyi Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, „Rocznik Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu za rok 1909-1911”, Przemyśl 1912, t. 1, s. 93; M. Orłowicz, Ilustrowany przewodnik po Przemyślu i okolicy, Przemyśl 1917, s. 60; M. Trojanowska, Przemyskie Tablice Grunwaldzkie, „Kurier Wschodni”, 1998, nr 1(29), s. 11-12; eadem, Projekt Tablicy Grunwaldzkiej, w: 100 na 100, Katalog wystawy Jubileuszowej 1909-2009. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Przemyśl 2010, s. 154; eadem, Niesforny pomnik. O przemyskiej Tablicy Grunwaldzkiej z 1910 roku, w: „Florilegium historicum amicorum munera”. Profesorowi Krzysztofowi Maciejowi Kowalskiemu w sześćdziesiątą piątą rocznicę urodzin przyjaciele, koledzy, uczniowie, T. Maćkowski (red.), Gdańsk 2016, s. 210. Ważniejsza literatura: A. Lewicki, Obrazki z najdawniejszych dziejów Przemyśla, Przemyśl 1880; L. Hauser, Monografia miasta Przemyśla, Przemyśl 1880, reprint 1991; K. M. Osiński, Tablica Jadwigi i Jagiełły w Przemyślu, w: „Rocznik Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu za rok 1909-1911”, Przemyśl 1912, t. 1; A. Więcek, Jan Raszka. Medale i plakiety, Wrocław 1972; idem, Jan Raszka, [hasło w:] Polski Słownik Biograficzny, t. XXX/4, zesz. 127, s. 615-617; J. Raszka, Pamiętnik artysty rzeźbiarza, Cieszyn 2009. [MT]

Pierwsze posiedzenie nowej Rady Muzealnej

Miło nam poinformować, że w dniu wczorajszym odbyło się pierwsze w nowej kadencji posiedzenie Rady Muzeum przy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Uchwałą nr 118/2773/20 z dnia 28 stycznia 2020 roku Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, powołał Radę Muzeum w następującym składzie:

 1. Piotr Pilch - wskazany przez Zarząd Województwa Podkarpackiego,
 2. Mateusz Werner - wskazany przez Zarząd Województwa Podkarpackiego,
 3. Wit Karol Wójtowicz (Dyrektor Muzeum - Zamek w Łańcucie) - wskazany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
 4. Maciej Waltoś (Dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej) - wskazany przez Prezydenta Miasta Przemyśla,
 5. Bogdan Kaczmar (Dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie) - wskazany przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich,
 6. Andrzej Szpunar (Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie) - wskazany przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich,
 7. Bartosz Podubny (Zastępca Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) - wskazany przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki,
 8. Tomasz Pudłocki (Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego) - wskazany przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu,
 9. Mirosław Kruk (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego) - wskazany przez Dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej,
 10. Krzysztof Mroczkowski (Główny Inwentaryzator Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie) - wskazany przez Dyrektora Muzeum Narodowego ziemi Przemyskiej,
 11. Bogusława Pieczyńska (Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu) - wskazana przez poprzednią Radę Muzeum.

Nowym Przewodniczącym Rady Muzeum została Bogusława Pieczyńska. Na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego wybrano Macieja Waltosia. Rada w przedstawionym wyżej składzie działać będzie przez okres kolejnych 4 lat.