MPM-764/1

Wizerunek zabytku
Typ obiektu
broń palna
Nazwa / Tytuł
Pistolet Vis wz. 35 kal. 9 mm
Datowanie
1936 - 1944 r.
Autor / Warsztat
Piotr Wilniewczyc i Jan Skrzypiński - konstruktorzy
Miejsce powstania / znalezienia
Fabryka Broni w Radomiu
Technika wykonania
odlew
tłoczenie
zgrzewanie
Materiał
ebonit
stal
Wymiary zabytku

długość lufy 120 mm (lufa), długość całkowita 200 mm, kaliber 9 mm

Zbiory działu
Historii
Numer inwentarza
MPM-764/1
Opis zabytku

Pistolet samopowtarzalny Vis wzór 1935 skonstruowany przez dwóch Polaków Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. Pierwotna nazwa WiS pochodziła od pierwszych liter nazwisk konstruktorów, zmieniona na Vis od łacińskiego słowa siła. Pistolet był wzorowany na amerykańskim Colcie M1911. Projekt broni został zgłoszony 15 stycznia 1931 roku do Urzędu Patentowego w Warszawie. Patent nr. 15567 został przyznany 8 lutego 1932 roku. Fabryka Broni w Radomiu rozpoczęła seryjną produkcję Visa w 1936 roku. Pistolet został wprowadzony do uzbrojenia kadry Wojska Polskiego. Do wybuchu wojny wyprodukowano 49 400 sztuk pistoletów.
Po zajęciu ziem polskich, Niemcy kontynuowali produkcję przenosząc ją stopniowo z Radomia do fabryki Steyr w Austrii. Niemieckie Visy były wytwarzane w kilku wersjach, różniących się wykończeniem, szczegółami konstrukcyjnymi, posiadały oznaczenie Pistole 35(p).

Miejsce eksponowania

Zabytek eksponowany jest na wystawie ""Rozstrzelane Miasto. Przemyśl w czasie II wojny światowej". " w Gmachu Głównym MNZP.

Właściciel
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej