Wakacyjne warsztaty muzealne - podsumowanie

W dniach od 16 do 28 sierpnia 2021 r. w Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9) oddziale Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbywały się „Wakacyjne warsztaty muzealne”. Do udziału zaproszone były dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Warsztaty odbywały się od wtorku do soboty w godzinach 10.00-12.00.

Były to interdyscyplinarne warsztaty, podczas których uczestnicy oprócz zajęć plastycznych mogli zapoznać się z historią miasta, zwiedzić muzealne wystawy oraz spędzić czas z kolegami i koleżankami oraz nawiązać nowe przyjaźnie. W ofercie warsztatów znalazło się także coś dla rodziców i opiekunów: zaproszenie na pyszną kawę do sąsiada – Kawa i Zabawa! (dla Rodziców uczestników zajęć rabat - każda kawa jedyne 5zł).

W programie zajęć znalazły się takie tematy jak:

  • Ozdabianie przedmiotów techniką Decoupage – uczestnicy poznali technikę decoupage i ozdabiali nią wybrane przedmioty. Mogły to być ramki na zdjęcia, drewniana biżuteria oraz skrzynka na skarby.
  • Higiena w XIX w. – częścią zajęć było oprowadzanie po ekspozycji Wnętrz mieszczańskich z XIX i pocz. XX w. Tam uczestnicy dowiedzieli się jak w XIX w. dbano o higienę i jakie przedmioty do tego służyły, jak radzono sobie bez toalety, prysznica i bieżącej wody. Następnie uczestnicy wykonywali pachnące, wielobarwne kule musujące do kąpieli.
  • Znaki zodiaku – podczas zajęć tematem przewodnim był autentyczny kalendarz z 1926 r. znajdujący się w Gabinecie Pana Domu na wystawie Wnętrz mieszczańskich. Oprócz zaznaczonych tam świąt rzymskokatolickich, greckokatolickich i żydowskich pojawiły się symbole poszczególnych znaków zodiaku. Podczas zajęć dzieci wykonały magnes na lodówkę ze swoim znakiem.
  • Szlaki handlowe – podczas zajęć dzieci zapoznały się z nowym muralem w Muzeum Historii Miasta Przemyśla autorstwa p. Tomasza Króla. Autor opowiedział o swoim projekcie i przedstawił historię szlaków handlowych na dawnych ziemiach polskich. Zadaniem uczestników było wykonanie własnej mapy ze szlakami handlowymi.
  • Herb miasta Przemyśla – na zajęciach uczestnicy zapoznali się z historią powstania miasta i herbu miejskiego oraz poznały elementy, z których składał się herb rycerski. W części plastycznej zajęć dzieci wykonały magnes na lodówkę z herbem miasta, a następnie wykonały własne, indywidualne herby.
  • W dawnym atelier fotograficznym – uczestnicy zobaczyli jak wyglądała poczekalnia i retuszernia w dawnych atelier fotograficznych, dowiedziały się do czego służył eksponowany na wystawie sprzęt fotograficzny, a potem udekorowali własne ramki na wakacyjne zdjęcia.
  • Co straszyło w piwnicach? – tematem zajęć był dawny handel. Uczestnicy na przykładzie kamienicy mieszczańskiej, w której mieści się Muzeum Historii Miasta Przemyśla dowiedzieli się do czego służyły poszczególne pomieszczania. Gdzie przechowywano towar, handlowano, a gdzie znajdowały się stajnie i jak radzono sobie z brakiem wody. W części zajęć plastycznych dzieci wykonały postać ducha Kupca-Mieszczanina.
  • Pierwsze aparaty fotograficzne – w trakcie zajęć dzieci odwiedziły studio fotograficzne w dawnym atelier oraz dowiedziały się jak dawniej robiono zdjęcia. Zadaniem uczestników było wykonanie własnego aparatu – camera obscura, który mogły zabrać ze sobą do domu.
  • Portrety i autoportrety – na zajęciach uczestnicy zapoznali się z twórczością znanego przemyskiego artysty Mariana Strońskiego. Po obejrzeniu jego prac, zwłaszcza portretów wykonali swój autoportret i portrety kolegów.

W piątek 27.08.2021 r. odbył się ostatni dzień naszych Wakacyjnych warsztatów muzealnych.

Bardzo dziękujemy za udział w naszym przedsięwzięciu zarówno dzieciom, które pięknie pracowały i z zapałem rozwijały swoje talenty plastyczne, jak i rodzicom. Zorganizowane warsztaty cieszyły się dużą popularnością wśród dzieci i rodziców. Mamy nadzieję, że spełniliśmy Państwa oczekiwania, a dzieci spędziły czas produktywnie.

NA PAŃSTWA RĘCE SKŁADAMY OFERTĘ SPECJALNYCH WARSZTATÓW SOBOTNICH, KTÓRE PREMIERĘ BĘDĄ MIAŁY WE WRZEŚNIU, SZCZEGÓŁY I PROGRAM ZAJĘĆ JUŻ WKRÓTCE NA NASZEJ STRONIE.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!