plenerowe

III Wyprawa Rowerowa "Sto kilometrów na 100. lecie odzyskania Niepodległości"

III Wyprawa Rowerowa "Sto kilometrów na 100. lecie odzyskania Niepodległości"III Wyprawa Rowerowa "Sto kilometrów na 100. lecie odzyskania Niepodległości" – była naszą październikową propozycją dla miłośników jednośladów. Podczas tej wyjątkowej przygody mogliście wyrwać się z miasta i poznać historię z czasów I i II wojny światowej. 
Na obrzeżach dzisiejszego miasta drzemie niesamowita historia zapisana w pozostałościach powojennej nawałnicy, która dziś przypomina o sobie licznymi pamiątkami i ciekawymi opowieściami. 

Trasa wiodła przez: 
Przemyśl – Starzawę – Kalników – Nienowice – Kaszyce – Rokietnicę do Przemyśla i liczyła ok.100 km.

W wyprawie uczestniczyło około 50 osób.

Imprezę współorganizowało Starostwo Powiatowe w Przemyślu

II Wyprawa Rowerowa lipiec 2018

Fort V GrochowceAKTUALIZACJA:
W związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi II wyprawa rowerowa, mająca odbyć się w dniu 15.07.2018 r. (niedziela) zostaje odwołana.

II Wyprawa Rowerowa lipiec 2018 - to propozycja dla miłośników jednośladów. Muzeum przygotowało dla Was przygodę na "dwóch kółkach". Wyrwiecie się z miasta i poznacie jego historię z czasów I wojny światowej.

Na obrzeżach dzisiejszego miasta drzemie niesamowita historia zapisana w pozostałościach powojennej nawałnicy, która dziś przypomina o sobie licznymi pamiątkami i ciekawymi opowieściami.

Spotykamy się 15 lipca 2018 (w niedzielę) na Placu Berka Joselewicza pod Muzeum o godzinie 9:45. Wyruszamy na trasę o 10:00.

TRASA:
Przemyśl – Fort V Grochowce – Fort VI Iwanowa Góra – Rokszyce – Krasiczyn – Przemyśl, ok. 40 km.

Zabierzcie ze sobą: napoje i dobry humor! ;)

Uczestnicy biorą udział w wyprawie na własne ryzyko i odpowiadają za siebie, rower i sprzęt rowerowy w 100 %. Muzeum, jako organizator wyprawy rowerowej ma prawo do zmiany trasy wycieczki w dniu wyprawy lub przesunięcia jej terminu ze względu na pogorszenie pogody.

Udział w wyprawie jest bezpłatny!!! Nie prowadzimy zapisów, wystarczy przyjechać na miejsce zbiórki.

IV Rajd Grup Rekonstrukcji Historycznych po Przemyskiej Twierdzy

16 czerwca 2018 roku odbył się IV Rajd Grup Rekonstrukcji Historycznych po Przemyskiej Twierdzy. W programie było:

9:00 Zwiedzanie Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej (wstęp płatny)

10:00 Wyjście na trasę: Rynek - Grodzka - Sienkiewicza - Sanocka (Brama Sanocka Dolna) - Blokhauz

12:00 Fort XVIc Trzy Krzyże (modlitwa ekumeniczna)

13:00 Fotr XVI Zniesienie - czas wolny - rekonesans terenowy

14:30 Fort XVIb (za Kopcem Tatarskim przy wiacie) biesiada forteczna (własny wikt)

17:00 Ześrodkowanie uczestników i zakończenie Rajdu.

Poznajemy Twierdzę Przemyśl cz. II

Fort XI DuńkowiczkiW niedzielę 10 czerwca po raz kolejny po raz kolejny mieliśmy okazję zaprosić Państwa do uczestnictwa w akcji Poznajemy Twierdzę Przemyśl. Tym razem obiektami naszego zainteresowania były dwa forty z północnego odcinka pierścienia zewnętrznego twierdzy: X Orzechowce oraz XI Duńkowiczki. 

Wydarzenie miało na celu zapoznanie uczestników z fortyfikacjami jednej z największych europejskich Twierdz okresu I Wojny Światowej.

W tym roku planujemy również zwiedzanie fortów:  San Rideau, Fort pomocniczy XIIIb, Łętownia, Brunner.

Poznajemy Twierdzę Przemyśl

Fort I Salis Soglio6 maja 2018 roku odbyła się pierwsza edycja akcji pod tytułem "Poznajemy Twierdzę Przemyśl". 

Akcja ma na celu zapoznanie uczestników z fortyfikacjami jednej z największych europejskich Twierdz okresu I Wojny Światowej.

Podczas wycieczki uczestnicy mogli zapoznać się z historią fortów I Salis Soglio oraz XV Borek znajdujących się w obrębie południowego odcinka pierścienia zewnętrznego Twierdzy Przemyśl.

W tym roku w ramach przedmiotowej akcji zwiedzić będzie można jeszcze forty: Duńkowiczki, Orzechowce, San Rideau, Fort pomocniczy XIIIb, Łętownia, Brunner.

Pierwsza Wyprawa Rowerowa - kwiecień 2018

I Wyprawa Rowerowa 2018W niedzielę 22 kwietnia 2018 roku odbyła się I Wyprawa Rowerowa kwiecień 2018 - dzięki niej miłośnicy jednośladów mogli wyrwać się z miasta i poznać jego historię z czasów I wojny światowej.

Na obrzeżach dzisiejszego miasta drzemie niesamowita historia zapisana w pozostałościach powojennej nawałnicy, która dziś przypomina o sobie licznymi pamiątkami i ciekawymi opowieściami. 

Podczas Wyprawy można było przejechać się trasą Przemyśl – Malhowice – Stanisławczyk – Rożubowice – Łuczyce, zwiedzić Fort I Salis-Soglio oraz Fort XV Borek.

W wyjeździe brało udział 40 osób. Trasa przejazdu liczyła 50 kilometrów.

Zapraszamy również do obejrzenia galerii fotografii wykonanych podczas Wyprawy.

VI wyprawa 4 x 4 turystyczno-krajoznawcza po Twierdzy Przemyśl - fotorelacja

W niedzielę 15 października 2017 roku odbyła się kolejna (szósta już) wyprawa turystyczno-krajoznawcza dla miłośników 4 kółek. 

Po historycznym wprowadzeniu na wystawie Twierdza Przemyśl w murach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej uczestnicy udali się do Bolestraszyc gdzie zobaczyli pozostałości pancernego fortu XIII "San Rideau". Następnie polnymi drogami grupa przejechała do miejscowości Duńkowiczki aby zapoznać się z historią kolejnego założenia obronnego Fortu XI. Kolejnym punktem wyprawy był silnie zniszczony ale jednocześnie bardzo malowniczy Fort X Orzechowce. Część krajoznawczo-historyczną zakończyło zwiedzanie kolejnego fortu pancernego - IX Brunner. 

Czym jednak byłaby wyprawa 4 x 4 bez wizyty na torze offroadowym? Po południu uczestnicy wyprawy spotkali się na terenie dawnej cegielni w Orzechowcach, gdzie po spotkaniu przy ognisku, mogli pokazać swoje umiejętności jazdy w trudnym terenie.

Druga Muzealna Wyprawa Rowerowa 2017

30 lipca (w niedzielę) odbyła się II Muzealna Wyprawia Rowerowa w tym sezonie. Wyruszyliśmy spod budynku głównego Muzeum i jechaliśmy przez: Przemyśl > Medyka > Nakło > Starzawa > Chałupki Dusowskie > Niziny > Przemyśl. Długość trasy wynosiła około 60 km, nie zraziło to jednak uczestników, których zebrała się spora grupa. 

Jak zwykle było sporo ciekawych opowieści, troszkę historii i rekreacja oraz postój na rybkę w Starzawie.

A jak się bawiliśmy podczas wyprawy można obejrzeć poniżej.

III Rajd Grup Rekonstrukcyjnych po Twierdzy Przemyśl oraz I w 2017 roku Muzealna Wyprawa Rowerowa

III Rajd Grup Rekonstrukcyjnych po Twierdzy Przemyśl

17 czerwca 2017 roku odbył się III Rajd Grup Rekonstrukcyjnych po Twierdzy Przemyśl oraz organizowana w ramach tego wydarzenia I Muzealna Wyprawa Rowerowa 2017 roku

Uczestnicy odwiedzili:

cmentarz żołnierski w Żurawicy, na którym pochowano poległych w okresie walk o Twierdzę Przemyśl;
ruiny fortu X "Orzechowce";
fort IX Glinne "Brunner";
fortu VIII "Łętownia" gdzie obyła się prelekcja doktora Tomasza Pomykacza "Géza Gyóni - węgierski poeta w Twierdzy Przemyśl" oraz projekcja filmu;
rajd zakończono ogniskiem z biesiadą forteczną.

 

W ramach Pierwszej Muzealnej Wyprawy Rowerowej po fortach przemyskiej Twierdzy, cykliści zwiedzali: 

fort I Salis Soglio;
fort XIII San Rideau;
fort XI Duńkowiczki;
fort X Orzechowce;
fort IX Brunner oraz
fort VIII Łętownia. 

Fotorelację z Muzealnej Wyprawy Rowerowej można zobaczyć w naszej >>>galerii fotografii<<<

 

PRZEMYŚLana Forma - pierwszy w sezonie 2017 Muzealny Piknik na trawie

PRZEMYŚLana Forma - piknik na trawieW sobotę 27 maja od godziny 10 do 14, skwer przy naszym Muzeum zamienił się w pole piknikowe. Wydarzenie pod tytułem PRZEMYŚLana Forma, współorganizowane z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Przemyślu, zgromadziło wiele osób chcących zadbać o swoje zdrowie na świeżym powietrzu. 

Przemyślana Forma - piknik na trawieNa wszystkich czekały jabłka od Spółdzielczej Grupy Producentów Owoców - SZELIGA z Żurawicy.

PRZEMYŚLana Forma - piknik na trawieCi, którzy nawet późnym rankiem czuli się jeszcze nie dobudzeni, mogli skosztować kawy przygotowanej przez - Miejsce Kawa i Zabawa lub pysznego soku wyciskanego na miejscu przez panie z "Bez Ogródek". 

PRZEMYŚLana Forma - piknik na trawieO swoją kondycję można było zadbać wraz z dietetykiem - panią Paulą Jałocha-Zasadny, Studentami z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu, panią Anną Kapelan z "Fitness z Pasją" oraz paniami promującymi Zumbę - Katarzyną Kubicką i Katarzyną Kaszycką. A o to, żeby na wszelki wypadek nie było nam zbyt gorąco podczas ćwiczeń, dbało Przemyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

PRZEMYŚLana Forma - piknik na trawieTego jak bezpiecznie spędzić wakacje uczyły panie z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Dzięki specjalnym goglom, można było również sprawdzić jak wygląda świat po spożyciu alkoholu i narkotyków.

PRZEMYŚLana Forma - piknik na trawieAktywność promowały również dzieci i dozrośli ze Stowarzyszenia Sportowego Kinsen w Przemyślu. Można było zobaczyć pokazy Iaido (japońskiej odmiany szermierki) oraz Aikido.

A jak wygladał nasz pierwszy w tym roku piknik na trawie można zobaczyć w naszej >>>fotorelacji<<<.