Oferta edukacyjna Muzeum Historii Miasta Przemyśla dla młodzieży szkolnej i gimnazjalnej

Oferta edukacyjna Muzeum Historii Miasta Przemyśla
tel. 16 6786501, Rynek 9, Przemyśl

Informacje organizacyjne:

Zajęcia adresowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Realizowane są w budynku Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9, w Sali edukacyjnej, piwnicach i salach wystawowych, zależnie od tematu. Prowadzenie: pracownicy merytoryczni Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Zgłoszenia: na podany nr telefonu lub osobiście, Rynek 9. Prosimy zgłaszać grupy co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem, z podaniem wybranych warsztatów, nazwy szkoły, klasy i ilości uczestników. Opłata: 5 zł/os. Dodatkowa opłata za prowadzącego/edukatora w wysokości 20 zł od grupy.

Cykl doroczny: Andrzejki, Boże Narodzenie, Wielkanoc

ANDRZEJKI

Na warsztatach andrzejkowych poznamy dawne tradycje i zwyczaje związane z tym świętem, a także znaczenia poszczególnych wróżb. Dowiemy się, co czeka nas w przyszłości, jakie niespodzianki szykuje nam los i kogo postawi na naszej drodze. Planowane wróżby to: lanie wosku, wyścigi butów, rzucanie monetą, litera ze szpilek, serce i szpilki, wróżenie zawodów, wróżby z kubeczków, rzucanie butami, studnia życzeń.
Warsztaty odbywać się będą w terminie: 13.11. – 30.11.2018 r.

OZDOBY BOŻONARODZENIOWE

Na warsztatach bożonarodzeniowych zapoznamy się z dawnymi i współczesnymi zwyczajami dotyczącymi obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Poznamy znaczenie i źródła pochodzenia poszczególnych symboli i zwyczajów związanych z tymi świętami.
Na warsztatach plastycznych przygotujemy dekoracje na choinkę z różnych materiałów. Prace uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu i ozdobić nimi swoje świąteczne drzewko.
Warsztaty odbywać się będą w terminie: 03.12. – 21.12.2018 r.

OZDOBY WIELKANOCNE

Na warsztatach wielkanocnych zapoznamy się z dawnymi i współczesnymi zwyczajami dotyczącymi obchodzenia tych świąt. Poznamy znaczenie i źródła pochodzenia poszczególnych symboli i zwyczajów związanych z tymi świętami.
Na warsztatach przygotujemy ozdoby do koszyczka wielkanocnego i stołu na świąteczne śniadanie. Z papieru i kolorowej włóczki przygotujemy baranki, zajączki i kurczaczki.
Warsztaty odbywać się będą w terminie: 31.03. – 17.04.2019 r.

***

Bajkowe poranki w Muzeum

„Bajkowe poranki w Muzeum” to spotkania cykliczne, na których przypomnimy sobie świat dawnych bajek i baśni. Dla starszych odbiorców będzie to na pewno miła i sentymentalna podróż wstecz do czasów własnego dzieciństwa, a dla młodszych poznanie starych, ale wartościowych i wspaniale opracowanych bajek. Na spotkaniach odtwarzane, albo czytane będą dawne bajki.
Zapraszamy wszystkich chętnych do indywidualnego udziału. Rodzice lub opiekunowie mogą zostawić dzieci na czas spotkania pod opieką pracowników Muzeum.
Spotkania w każdą sobotę w godzinach 10.30-12.00.

Oferta dla dzieci w wieku 3-14 lat, cena: 5 zł/os. Dodatkowa opłata za prowadzącego/edukatora w wysokości 20 zł od grupy.

Warsztaty

Co straszyło w piwnicach?

Na warsztatach „Co straszyło w piwnicach?” przedstawiona zostanie historia działalności handlowej w Przemyślu, a także szlaków, które przechodziły przez miasto. Zapoznamy się z istotnym znaczeniem handlu dla rozwoju miasta i roli jaką pełniło w nim mieszczaństwo. Dowiemy się, jak i gdzie dokonywano transakcji handlowych, zawierano interesy, a gdzie przechowywano towary.
Na warsztatach plastycznych wykonamy postać ducha Kupca-Mieszczanina.

Legenda przemyskiego niedźwiedzia, czyli o czym mówią herby?

Uczestnicy warsztatów „Legenda przemyskiego niedźwiedzia, czyli o czym mówią herby” poznają historie powstania miasta i herbu Przemyśla, a także związanych z tym legend i symboliki umieszczonych na herbie elementów. Zapoznamy się z rozwojem, znaczeniem oraz zasadami kształtowania się herbów rycerskich, a potem szlacheckich.
Zadaniem uczestników warsztatów będzie stworzenie własnego herbu rodowego, na wzór autentycznego herbu szlacheckiego.

W mieszkaniu prababci

Na zajęciach „W mieszkaniu prababci” przyjrzymy się jak mieszkano na przestrzeni XIX i XX w. (dokładnie jest to okres obejmujący lata 1820-1939) w mieszczańskiej kamienicy, i jakie funkcje spełniały poszczególne pomieszczenia. Zapoznamy się z kulturą materialną społeczności mieszczańskiej epoki.
Na części warsztatowej uczestnicy szukać będą przedmiotów wyposażenia wnętrz, których fragmenty przedstawione będą na zdjęciach, lub odpowiadać na wylosowane pytania.

Ogród pełen marzeń

Na warsztatach „Ogród pełen marzeń” poznamy historię ogrodów i koncepcje ich zakładania od starożytności do XIX w. Opowiemy o ogrodzie, jako jednym z elementów kultury, oraz przestrzeni związanej z cyklem wegetacyjnymi i ideą przemijania. Wskażemy, jakie gatunki roślin uprawiano i skąd je sprowadzano.
Część praktyczna zajęć pozwoli uczestnikom na rozwijanie wyobraźni i widzenia przestrzennego, oraz zapoznanie się z podstawami projektowania. Każdy, będzie mógł „założyć” swój własny, mały ogród marzeń.

Stroje ludowe Podkarpacia

Na warsztatach „Stroje ludowe Podkarpacia” zapoznamy się z bogatą kulturą ludową regionu Podkarpacia (szczególnie uwzględnione zostaną stroje ludowe: łańcuckie, rzeszowskie, przeworskie), tradycją, kulturą i obyczajowością polską, a także ich źródłami. Na przykładzie twórczości Witolda Pruszkowskiego, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, Zofii Stryjeńskiej, Mariana Strońskiego omówimy, rolę jaką kultura ludowa odegrała w sztuce XIX w. oraz przełomu XIX i XX w.
Warsztaty polegać będą na stworzeniu z masy solnej dekoracji w stylu ludowym.

Zawody ukryte w nazwach

Na warsztatach „Zawody ukryte w nazwach” dowiemy się czym były i jak funkcjonowały organizacje cechowe, jaką rolę społeczną, gospodarczą i polityczną sprawowały w miastach. Przykładem będą tu cechy, które działały w Przemyślu na przestrzeni XIV-XVII w. Pierwszym etapem warsztatów będzie gra, rodzaj quizu, w którym uczestnicy odgadywać będą, jaki zawód kryje się pod konkretną nazwą rzemieślników zrzeszonych w cechy. Kolejnym etapem będzie stworzenie godła/herbu/logo danego cechu informujące, czym się on zajmował.

W przygotowaniu: Wędrówka po dawnym Przemyślu, Przemyśl według Mariana Strońskiego.