Dar Pana Eduarda Mrowki

W dniu 19 czerwca 2017 roku Muzeum Dzwonów i Fajek wzbogaciło się o kolekcję 44 fajek przekazanych w formie daru przez Pana Eduarda Mrowkę, Polaka, zamieszkującego obecnie w Coblenz w Bundesrepublik Deutschland.

Kolekcję tworzą głównie fajki niemieckie: drewniane i porcelanowe. Na uwagę zasługują porcelanowe fajki myśliwskie zdobione dość typowymi wizerunkami zwierząt na leśnej polanie. Wrzoścowe, również myśliwskie, należą do typu Gesteckpfeifen; część z nich jest toczona i płaskorzeźbiona w motywy preferowane przez myśliwych: sarny i jelenie. Duża grupa to tzw. hubertówki.  Kilka fajek dokumentuje odbyte podróże, w tym jedna dekorowana bukietem kwiatów, podarunkowa,  została przywieziona z pewnością do Francji z Niemiec w 1919 roku . Najbardziej okazała jest roppówka wywodząca się z Francji.

Interesujące są niemieckie fajki dekorowane scenami żołnierskimi, nawiązujące estetyką do tzw. fajek rezerwisty. Pochodzą one z okresu I wojny światowej i wpisują się w nurt wyrobów o wymowie patriotycznej.

Należy podkreślić, iż fajki są doskonale zachowane, osadzone na cybuchach. Ich właściciel twierdzi, iż zgromadził je w ciągu wielu lat w formie zakupów na „pchlich targach” w Niemczech.

Kolekcja znacząco uzupełni istniejącą kolekcję fajek Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Dyrekcja i Pracownicy wyrażają wdzięczność Panu Eduardowi Mrowce za tak cenny i bezinteresowny dar.