II Muzealna Wyprawa Rowerowa. Rajd Mohorta

W ostatnią sobotę lipca (31.07.2021 r.) odbyła się II Muzealna wyprawa Rowerowa pod nazwą - Rajd Mohorta.

Rajd organizowany był w związku z odbywającym się w Lubaczowie i Baszni Dolnej - finałem Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2021 (harmonogram innych wydarzeń festiwalowych można prześledzić na oficjalnej stronie internetowej Festiwalu pod adresem: www.festiwalkresow.pl). 

Uczestnicy przejechali trasę: Przemyśl, Buszkowice, Bolestraszyce, Wyszatyce, Walawa, Niziny, Nakło, Stubno, Gaje, Chotyniec, Młyny, Budzyń, Kobylnica Wołoska, Wielkie Oczy, Żmijowiska, Wólka Żmijowska, Krowica Sama, Krowica Chołodowska, Budomierz, Basznia Górna do Kresowej Osady w Baszni Dolnej.

Całkowita długość trasy wyniosła około 87 km. 

 

 

Kilka słów o postaci patrona rajdu - Mohorta

J.Kossak Śmierć MohortaPomimo braku informacji w źródłach historycznych o Mohorcie, postać ta miała istnieć, a tak przynajmniej twierdzili naoczni świadkowie. Według relacji był on starszym bratem przy klasztorze karmelickim w Berdyczowie i bazyliańskim w Poczajowie. Mohort był również kresowym XVIII-wiecznym żołnierzem, słynącym z męstwa i odwagi. Zginął na polu bitwy pod Boruszkowicami w 1792 r. osłaniając odwrót brygady gen. Michała Wielhorskiego.

Mohort funkcjonuje również w literaturze pięknej i jest głównym bohaterem rapsodu rycerskiego napisanego przez Wincentego Pola. W dziele tym jest on przedstawiony jako godny naśladowania wzór chrześcijańskiego patrioty – rycerza na tle procesu dziejowego od czasów panowania Jana III Sobieskiego. Dzieło Wincentego Pola było też inspiracją dla wielu malarzy takich jak: J. Kossaka, P. Michałowskiego, J. Suchodolskiego.

Warto wspomnieć, że w Bibliotece Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej znajduje się XIX wieczne wydanie Mohorta z ilustracjami Juliusza Kossaka. Dla wszystkich, którzy chcieliby przeczytać rapsod bez wychodzenia z domu polecamy wersję online dostępną na stronie Wikiźródeł pod adresem: https://pl.wikisource.org/wiki/Mohort_(Pol,_1875)/ca%C5%82o%C5%9B%C4%87