wydarzenie muzealne
Madonny Dawnej Archidiecezji Lwowskiej
Zapraszamy na kolejne spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowksim z "Domu Spotkań z Historią".
Prezentacja multimedialna Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, popularyzatora dziedzictwa historyczno-kulturowego Kresów. Wraz z autorem podążymy do wybranych miejsc kultu religijnego dawnej Archidiecezji Lwowskiej. Do Bełza, skąd Władysław Opolczyk wywiózł ikonę Matki Bożej na Jasną Górę; do Sokala, w którym odbyła się pierwsza koronacja wizerunku Matki Boskiej w archidiecezji lwowskiej i Jazłowca, gdzie marmurowy posąg Matki Bożej koronowano w lipcu 1939 roku; do klasztoru Dominikanów w Podkamieniu, w którym przed wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej klękali polscy królowie i świątyni Dominikanów w Czortkowie przed obraz Matki Bożej Różańcowej; przed wizerunek Matki Dobrej Drogi czczonej w Kochawinie koło Stryja a także przed oblicza Matki Bożej Łaskawej z katedry lwowskiej oraz kościoła ormiańskiego w Stanisławowie. Prezentacja ilustrowana będzie oryginalną ikonografią i dewocjonaliami z epoki. Zapraszamy i prosimy o upowszechnienie informacji!
Konkurs Historyczny Twierdza Przemyśl
Szkoła Podstawowa nr 15 w Przemyślu, Przemyska Biblioteka Publiczna, Archiwum Państwowe w Przemyślu, 5 Batalion Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Przemyślu oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych Artyleria zapraszają na Konkurs Historyczny "Twierdza Przemyśl".
Uczestników konkursu zapraszamy na:
- warsztaty pod tytułem: Wielka Wojna 1914-1918, miejsce spotkania Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu pl. Berka Joselewicza 1, spotkanie odbędzie się 8 lutego 2019 r. o godzinie 9.00.
- lekcje archiwalne poświęcone Twierdzy Przemyśl, spotkanie odbędzie się w Archiwum Państwowym w Przemyślu, ul. Lelewela 4 tel. 16 670-35-38 wewnętrzny 119 (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu).
- konkursowe eliminacje indywidualne (w formie testu) które odbędą się w Szkole Podstawowej nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu, ul. W. Pola 5 dnia 15 marca 2019 r.
- finał konkursu (w formie ustnej) odbędzie się w Przemyskiej Bibliotece Publicznej im. I.Krasickiego, ul. Grodzka 8, Budynek A - w sali wielofunkcyjnej, dnia 22 marca 2019 r.
- Termin nadesłania karty zgłoszenia upływa z dniem 22 lutego 2019 r. Zgłoszenia należy przesyłać na adres Szkoła Podstawowa nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu, ul. W. Pola 5.
Patronat honorowy nad konkursem objęli:
- Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun
- Starosta Powiatu Przemyskiego Jan Pączek
- Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Przemyślu prof. dr hab. Jerzy Motylewicz
- Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk im. K.M. Osińskiego w Przemyślu Waldemar Wiglusz.
Patronat medialny zapewniają:
- Nasz Przemyśl
- Podkarpacja Historia
- Radio Via
XI Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu - spotkanie z Lucią Retman
Dnia 30 stycznia 2019 roku w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyło się spotkanie z Lucią Retman urodzoną w Dynowie obywatelką Izraela. Ocalona z Holokaustu podzieliła się z uczestnikami – uczniami przemyskich szkół – swoją historią, w której opowiedziała w jaki sposób udało jej się przeżyć okres II wojny światowej dzięki pomocy mieszkającej w Lubaczowie polki – Zofii Pomorskiej.
Po spotkaniu goście zwiedzili wystawę stałą „Opowieść o Żydach Przemyskich” prezentującą pamiątki po społeczności od wieków współtworzącej wizerunek naszego miasta.
Wydarzenie odbyło się w ramach XI Obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu którego jednym z współorganizatorów na terenie Przemyśla było nasze Muzeum.
Wieczór przy lutni. Koncert pieśni dawnego Przemyśla
25 stycznia w Salonie we Wnętrzach mieszczańskich Muzeum Historycznego Miasta Przemyśla miał miejsce koncert z cyklu "Wieczór przy lutni".
Był to pierwszy koncert w 2019 roku, na którym ponownie mieliśmy okazję posłuchać melodii granych na lutni przez Antoniego Pilcha, przemyskiego artystę. Koncert uświetniła pięknym śpiewem Julia Doszna, pieśniarka łemkowska, w wykonaniu której usłyszeliśmy wiele pięknych kolęd i pastorałek.
Koncert pieśni dawnego Przemyśla przeniósł słuchaczy w czasy, gdy w okresie Świąt Bożego Narodzenia rozbrzmiewały śpiewy polskie, rusińskie, łemkowskie, ukraińskie. Przypominanie dawnych pieśni, kolęd i pastorałek pomaga podtrzymywać bogatą, wielokulturową tradycję Ziemi Przemyskiej.
Występ artystów został nagrodzony gorącymi oklaskami przez licznie przybyłych słuchaczy, którzy zachęceni przez wykonawców, sami chętnie włączali się w śpiew refrenów popularnych dawniej kolęd i pastorałek.
Konferencja "Polacy na Wschodzie"
27 stycznia 2019 roku w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbyła się konferencja pod tytułem "Polacy na Wschodzie".
Wydarzenie zorganizowały wspólnie Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Konferencja objęta została honorowym patronatem Marszałka Rzeczpospolitej Polskiej Marka Kuchcińskiego.
Uczestnicy wysłuchali wystąpień:
Marszałka Rzeczpospolitej Polskiej - Marka Kuchcińskiego.
Tomasza Berezy z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie - Sowieckie deportacje znad Sanu w 1940 r.
Jana Jarosza, Dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu - Kontakty oraz pomoc po 1989 r. Polakom zamieszkującym tereny dawnego ZSRR.
Marii Koc, Wicemarszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - Polityka Państwa Polskiego wobec Polaków na byłych Kresach Rzeczypospolitej.
Anny Schmidt-Rodziewicz – Przewodniczącej Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
Podczas konferencji odbyło się także wręczenie nagród laureatom konkursu "Rok 1918 – nowy ład w Europie Środkowo-Wschodniej" oraz wernisaże wystaw: "Okupacja Sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939-1940" i "Pamięć i Wiara" - Kościoły na Kresach dawnej Rzeczypospolitej.
Konkurs "Rok 1918" - uroczystość wręczenia nagród
27 stycznia 2019 roku w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród przyznanych w konkursie "Rok 1918 – nowy ład w Europie Środkowo-Wschodniej" organizowanym przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, IPN Oddział w Rzeszowie, Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu, pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w ramach konferencji "Polacy na Wschodzie". Nagrody wręczali: Marszałek RP Marek Kuchciński oraz Dyrektor MNZP Jan Jarosz.
Przystanek Historia w 2019 roku - tematy spotkań
W bieżącym roku kontynuowane będą cykliczne spotkania pod nazwą "Przystanek Historia" organizowane wspólnie z IPN Oddział w Rzeszowie. Z wyjątkiem lutego odbywać będą się w każdy drugi czwartek miesiąca w godz. 12.00-13.00.
Zapraszamy uczniów, studentów i wszystkich zainteresowanych historią.
Wstęp wolny.
Spotkania rozpoczynamy już 10 stycznia 2019 prelekcją dr hab. Elżbiety Rączy (IPN O/Rzeszów) która wygłosi referat pod tytułem "Postawy Polaków wobec ludności Żydowskiej w czasie Holokaustu".
Prelekcji towarzyszyć będzie:"Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej".
Tematy kolejnych spotkań:
Deportacje Sowieckie w latach 1940-1941
Tomasz Bereza (IPN O/Rzeszów), termin: 28.02
Kobiety w II Rzeczypospolitej
Katarzyna Kyc (IPN O/Rzeszów), termin: 14.03
Zbrodnia Katyńska i kłamstwo katyńskie
Katarzyna Kyc (IPN O/Rzeszów), termin: 11.04
Młodzież w PRL
Zenon Fajger (IPN O/Rzeszów), termin: 09.05
Wybory 1989 r. i ich znaczenie
dr Marcin Bukała, termin: 13.06
Koncert Kwintetu wiolonczelowego uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia
Serdecznie zapraszamy na koncert w wykonaniu Kwintetu wiolonczelowego uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia.
Młodzi artyści zagrają utwory muzyki filmowej, zespołu The Beatles oraz Michaela Jacksona w aranżacji Łukasza Magdziaka.
Koncert odbędzie się 20 stycznia 2019 roku o godzinie 18.00 w budunku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1.
Serdecznie zapraszamy.
Wieczór przy lutni - koncert kolęd i pieśni renesansowej Europy
W dniu 28 grudnia 2018 roku w Muzeum Historii Miasta Przemyśla odbył się niezwykły koncert kolęd i pieśni renesansowej Europy.
Muzyką graną na lutni oczarował słuchaczy Antoni Pilch, a pięknym śpiewem zachwyciła wszystkich jego córka, Zuzanna Pilchówna, urodzona w Przemyślu, a obecnie mieszkająca i śpiewająca w Mediolanie.
Koncert zgromadził liczną publiczność, która chętnie włączyła się do wspólnego śpiewu znanych utworów, a wykonawców nagrodziła wielkimi brawami.
Dziękujemy Panu Antoniemu Pilchowi, który od marca 2018 roku zagrał dziesięć pięknych koncertów lutniowych w salonie Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Dziękujemy solistkom, które towarzyszyły A. Pilchowi w tym czasie, Pani Julii Dosznie i Pani Zuzannie Pilchównej.
Mamy nadzieję na rychłe, kolejne spotkania!